Jeżeli stałeś się świadkiem wypadku na stoku narciarskim - nie bądź obojętny. Taka sytuacja mogła zdarzyć się właśnie Tobie. Wiele osób obecnych na miejscu wypadku często w obawie o skrzywdzenie i pogorszenie stanu zdrowia osoby poszkodowanej boi się jej nawet dotknąć. Ratowanie czyjegoś zdrowia powinno być instynktowne, dlatego nie zastanawiaj się - działaj, bo może właśnie ratujesz czyjeś życie.
W momencie, gdy stałeś się świadkiemi wypadku na stoku, bądź jego uczestnikiem i są osoby poszkodowane, należy:
W następnej kolejności należy sprawdzić reakcję poszkodowanego, zadając mu rutynowe pytanie: „Czy wszystko w porządku?” oraz delikatnie potrząsnąć jego ramionami. Bardzo ważne jest również by sprawdzić, czy kręgosłup poszkodowanego nie został uszkodzony. Jeśli tak, lub nie mamy pewności co do jego sprawności – nie ruszajmy tej osoby, bo możemy jej bardziej zaszkodzić. Gdy mamy pewność, że kręgosłup jest cały należy (w przypadku, gdy osoba jest przytomna):
Rozmowa i ciągły kontakt z poszkodowanym pomogą mu zachowaś spokój.
W przypadku, gdy osoba jest nieprzytomna należy:
Gdy jest nas więcej – jedna osoba zajmuje się akcją reanimacyjną – inna dzwoni po służby ratunkowe. Akcja ma przebiec szybko i sprawnie, każda minuta decyduje o życiu osoby poszkodowanej.
W kolejnym etapie należy:
Następnie należy sprawdzać, czy poszkodowany oddycha. Pomoże nam w tym obserwowanie ruchów klatki piersiowej oraz nasłuchiwanie szmerów oddechowych. Dobrze jest również przystawić policzek do ust poszkodowanego, by wyczuć na nim jego oddech. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy poszkodowany oddycha, należy przeprowadzić akcję ratunkową.
W tym celu należy:
Resuscytację możemy przerwać jedynie w momencie, gdy poszkodowany zacznie samodzielnie oddychać, jeżeli to nie nastąpi – należy kontynuować do momentu przybycia ratowników. W przypadku, gdy osób jest więcej, można co 1-2 minuty zmieniać się, zapobiegając zmęczeniu.
Jak postępować z odmrożeniami
Odmrożenia są to miejscowe uszkodzenia tkanek przez działanie zimna. Początkowo skóra ulega zaczerwienieniu, w następnych etapach staje się sina, szaroniebieska, a na samym końcu białoblada. Trudno rozróżnić na jakim etapie odmrożenia jest skóra, ponieważ zmiany zachodzą płynnie. Aby się o tym przekonać najlepiej jest udać się do ciepłego pomieszczenia. W momencie, gdy mamy do czynienia z miejscowymi wyziębieniami oraz powierzchownymi odmrożeniami należy rozluźnić obcisłą odzież, rozsznurować buty osoby poszkodowanej. Bardzo ważne by nie wykonywała ona ruchów biernych, które mogą dodatkowo pogłębić jej stan. Ręce można ogrzewać np. pod pachami, bądź wykonywać czynne ruchy kończyn. W przypadku, gdy osoba jest wyziębiona należy ubrać ją cieplej i okryć kocami oraz podawać łyżeczką słodkie i gorące napoje. Miejsca, które zostały odmrożone należy opatulić, jednak nie uciskać, ponieważ może to uniemożliwić przepływ krwi. Poszkodowanemu nie można podawać również alkoholu czy papierosów, które również w znaczącym stopniu mogą pogorszyć jego stan oraz przechłodzić cały organizm. Po wykonaniu takich czynności – wzywamy ratowników, którzy udzielą poszkodowanemu odpowiedniej pomocy.
Przedstawiliśmy Wam etapy pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Należy zdawać sobie sprawę, że w sytuacji zagrożenia życia osoby poszkodowanej – my za nią odpowiadamy. Nasze działania mają pomóc – nie szkodzić. Nie udzielając pomocy osobie poszkodowanej łamiemy prawo i możemy za to odpowiadać w sądzie. Najważniejsze jest jednak podjęcie ryzyka, ponieważ to dzięki nam dana osoba może przeżyć.
Jazda na nartach, to poza masą przyjemności to również ryzyko urazu lub spowodowania wypadku....
Zbliża się długo oczekiwany sezon sportów zimowych. Według danych w Polsce na nartach jeździ...
Sport to jeden z najważniejszych tematów w środkach masowego przekazu. Dla zawodników i...
Nowy uchwyt do przewozu nart Thule SkiClick Carrier ułatwi nam bezpieczne dowiezienie sprzętu...